През Октомври, 2023 в България се проведоха избори за кметове и общински съветници. В Свиленград за участие в местните избори се регистрираха 9 листи на партии и коалиции, с общо 73 кандидати за общински съветници.
4 са партиите и коалициите, от чиито листи бяха избрани 21 общински съветника в общинския съвет в Свиленград
- БСП за България – 3;
- ПП ГЕРБ – 15;
- ВЪЗРАЖДАНЕ – 1
- Коалиция Продължаваме Промяната – Демократична България – 2.
По време на предизборната кампания кандидатите се срещаха с граждани в общината, отправяха послания и се ангажираха с изпълнението на конкретни и не много конкретни обещания.
С какви обещания се ангажираха кандидатите за общински съветници в Свиленград, можете да откриете на: https://hs-tenders.haskovo.org/localinfocus/svilengrad/
Ние си поставихме за цел да проследим изпълнението на техните обещания. А информацията, която събираме е от публично достъпни официални източници.
Според българското законодателство, избраните общински съветници имат право:
- да участват в състава на постоянни и временни комисии на съвета;
- да предлагат за разглеждане от съвета различни въпроси от неговата компетентност и проекти за решения;
- да отправят питания към кмета.
За периода от 6 месеца, след конституирането на настоящия общински съвет в Свиленград са проведени 9 заседания, от които 3 извънредни. На тези 9 заседания общинските съветници са разгледали общо 142 докладни, от които 127 са внесени от кмета или зам. Кмета на общината, 11 са внесени от председателя на общинския съвет, 2 докладни са внесени от управителя на МБАЛ и по една – от управителя на МЦ и Бурденис Компост ЕООД.
За да изпълнят поетите обещания от предизборната кампания, общинските съветници следва да внасят докладни с предложения за решение на вече идентифицираните проблеми. През наблюдаваните първи шест месеца няма внасяни докладни от името на общински съветници. Не можахме да открием на официалната страница на общинския съвет Протоколи от проведените заседания. Публикувани са решенията на общинските съветници, но не става ясно как са протичали дискусиите преди вземане на едно или друго решение. По същия начин стои и въпросът за заседанията на комисиите, което се явява пречка за анализиране на изпълнението на предизборните обещания на избраните общински съветници.
След преглед на решенията, публикувани на страницата на общинския съвет, прави впечатление единодушието, с което работят местните общински съветници. Всички докладни, внесени за разглеждане през последните 6 месеца са приети единодушно. В три от тях единодушието е разколебано от по един глас „Въздържал се“ или „Против“. За съжаление не може да се каже чии са тези гласове, предвид начина на публикуване на решенията, описан по-горе.
С по един глас „Въздържал се“ и „Против“ са приети решенията относно „Закриване на Начално училище „Христо Попмарков „, гр. Свиленград, област Хасково, считано от 01.08.2024 г.“ и „Приемане на бюджет на община Свиленград за 2024 г.“. Двама общински съветника са гласували „въздържал се“ и един – „против“ относно решение за сключване на анекс към Договор с фирма „Булваст“ ООД.
Подкрепяйки инвестиционната програма за 2024 г, внесена за гласуване от кмета на община Свиленград, общинските съветници от ПП ГЕРБ са изпълнили две от обещанията си към избирателите. 9 от обещанията, дадени от общинските съветници от БСП за България са изпълнени в резултат на тяхната подкрепа на внесените от кмета на общината Инвестиционна програма за 2024 г. и Програма за развитие на читалищната дейност за 2024.
Ако искате да видите детайли от настоящия мониторинг, може да посетите: https://hs-tenders.haskovo.org/localinfocus/svilengrad-te-izpalniha/, Секция „Общински Съвет“
Дали и кога общинските съветници в Свиленград ще внесат свои докладни за разглеждане и ще продължат ли да изпълняват поетите ангажименти, ще останем да следим…